Projekt
Projekt LIFE CROLIS bavi se razvojem usklađenog podatkovnog modela za praćenje zemljišta u Republici Hrvatskoj. Projekt će omogućiti povezivanje i obradu podataka o pokrovu i namjeni zemljišta iz različitih izvora te njihovu upotrebu za potrebe održivog gospodarskog, prostornog i cjelokupnog razvoja Republike Hrvatske.
01.10.2020. – 30.04.2024.
Trajanje projekta
€ 6.248.735
Ukupan proračun
€ 2.588.207
Sufinanciranje EU
Logotip projekta
Sastoji se od stilizirane karte Republike Hrvatske raspoređene u šest slojeva koji predstavljaju 6 kategorija zemljišta o kojima se u sektoru LULUCF izvješćuje Europsku komisiju i Okvirnu konferenciju UN-a o promjeni klime. Slojevi predstavljaju kategorije zemljišta o kojima se izvješćuje:
Cilj 1
Razvoj i uspostava prvog višerazinskog i višenamjenskog sustava praćenja zemljišta u Republici Hrvatskoj
Cilj 2
Primjena podataka iz CROLIS-a za izvješćivanje i obračunavanje emisija i smanjivanje stakleničkih plinova iz sektora LULUCF (Korištenja zemljišta, prenamjene zemljišta i šumarstva)
Cilj 3
Omogućavanje i osiguravanje uvjeta da nacionalne vlasti, donosioci odluka, stručnjaci, znanstvenici, nevladine udruge i drugi trajno implementiraju i koriste sustav CROLIS
Cilj 4
Pružiti postojanu osnovu za planiranje i primjenu aktivnosti ublažavanja klimatskih promjena kroz smanjivanje emisija stakleničkih plinova u sektoru LULUCF
01
Realizacijom projekta LIFE CROLIS Republika Hrvatska će moći strateški upravljati smanjenjem emisija stakleničkih plinova i primjenom mjera definiranih u okviru tzv. „scenarija ublažavanja klimatskih promjena“.
02
Utjecaj sustava CROLIS na smanjenje emisija stakleničkih plinova očekuje se pet godina nakon njegove uspostave. CROLIS će tada već biti u punoj primjeni kao alat za planiranje mjera ublažavanja klimatskih promjena.
03
Ovo ima posebno značenje u svijetlu novog prijedloga povećanja ciljeva smanjenja emisija stakleničkih plinova u Europskoj uniji do 2030. godine i postizanja nulte stope emisija stakleničkih plinova u Europskoj uniji do 2050. godine.
04
Hrvatske institucije koje se bave zemljišnim pitanjima koristit će CROLIS kao izvor podataka o pokrovu zemljišta, korištenju zemljišta i upravljanju zemljištem radi ispunjavanja svojih obveza iizvješćivanja u skladu s međunarodnim i EU zakonodavnim propisima.
05
CROLIS će dati podatke o kompletnim poljoprivrednim površinama u RH, na sličan način kako je trenutno dostupno kroz ARKOD sustav samo za površine koje se evidentiraju u sklopu IAKS-a i temeljem kojih poljoprivrednici ostvaruju pravo na dodjelu potpora iz EU fondova za poljoprivredu i ruralni razvoj. Za ovu potrebu uspostaviti će se novi registar pod nazivom ARKOD+ (plus), gdje će se ovi podaci ažurirati na godišnjoj razini, prvenstveno metodama automatske klasifikacije i daljinskim istraživanjima pomoću satelitskih podataka, digitalnih ortofoto karata i bespilotnim letjelicama.
06
Nakon uspostave CROLIS-a, sve poljoprivredne površine biti će utvrđene i službeno registrirane, što će omogućiti bolje planiranje mjera ublažavanja klimatskih promjena.
07
Uspostavom CROLIS-a sva tijela profesionalno certificirana za rad u području okoliša bit će informirane o mogućnostima CROLIS-a i informirane o načinu njegovog korištenja.
08
U okviru provedbe projekta CROLIS biti će uspostavljen CROLIS Geoportal kao jedinstveni izvor informacija koji će biti spojen s internetskim portalom INSPIRE Državne geodetske uprave.
09
Očekuje se pozitivan utjecaj na stvaranje ”zelenih poslova”. Naime, projekt CROLIS će zaposliti nove stručnjake u različitim institucijama i educirati ih o korištenju naprednih informatičkih tehnologija kako bi postali infrastruktura timova za druge buduće ”zelene poslove”.
10
CROLIS će omogućiti bolje upravljanje područjem mreže NATURA2000 u Republici Hrvatskoj i na taj način pomoći očuvanju bioraznolikosti.
11
CROLIS će biti nezaobilazna pomoć u izradi brojnih planskih dokumenata na nacionalnoj, regionalnoj i lokalnoj razini, dokumenata prostornog uređenja itd., a očekuje se da će i znanstvena i stručna zajednica prepoznati i koristiti podatke CROLIS-a u svom radu zahvaljujući poboljšanoj kvaliteti prostornih podataka o zemljištu u Republici Hrvatskoj.
12
CROLIS će omogućiti smanjenje nesigurnosti u procjeni količine biomase dostupne za energetske potrebe, čiji je trenutni raspon gospodarski i okolišno neprihvatljiv. Naime, trenutno postoji velika nesigurnost u procijeni potencijala korištenja drvne biomase u energetske svrhe, jer dio biomase vodi porijeklo od drveća i grmlja, koje raste izvan registriranog šumskog zemljišta, na primjer na obradivom tlu i travnjacima. CROLIS će pružiti podatke o ukupnoj biomasi koja trenutno raste na različitim kategorijama zemljišta što će omogućiti revidiranje potencijala biomase i biti će nužni za reviziju dokumenata energetske i klimatske politike.
Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije
Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije određuje strateške smjerove, razvija programe i planove održivog razvoja društva na načelu zelenog i kružnog gospodarstva u cilju preobrazbe u pravedno i prosperitetno društvo s resursno učinkovitim i konkurentnim gospodarstvom, osiguravajući klimatsku neutralnost, očuvanje i održivo korištenje prirodnih dobara.
Agencija za plaćanja u poljoprivredi,
ribarstvu i ruralnom razvoju
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju je javno tijelo nadležno za operativnu provedbu mjera izravne potpore, mjera ruralnog razvoja, mjera za pomorstvo i ribarstvo (u dijelu delegiranih funkcija) i mjera zajedničke organizacije tržišta, kao i vođenje upisnika i registara te održavanje i korištenje Integriranog administrativnog i kontrolnog sustava (IAKS-a) preko kojeg se zaprimaju, obrađuju i kontroliraju izravna plaćanja poljoprivrednicima.U koordinaciji s Ministarstvom poljoprivrede provodi mjere Zajedničke poljoprivredne politike i Zajedničke ribarstvene politike koje se financiraju iz državnog proračuna Republike Hrvatske i proračuna Europske unije.
Hrvatske šume
Misija Hrvatskih šuma je na ekološki osjetljiv, ekonomski učinkovit i socijalno odgovoran način prema društvu u cjelini i zaposlenicima poduzeća osigurati održivo integralno gospodarenje državnim šumama na čitavom području Republike Hrvatske. Kao vodeće trgovačko društvo u Republici Hrvatskoj za gospodarenje šumama, Hrvatske šume nastoje podizati svijest građana o šumama kao nacionalnom bogatstvu RH te promicati načela održivog razvoja.
Ekonerg
Tvrtka Ekonerg d.o.o. od daleke 1953. godine posluje u području energetske i komunalne infrastrukture i industrije, nudeći cjelokupni ciklus usluga od ideje o izgradnji nekog objekta, pripreme izgradnje (studije izvedivosti i analize troškova i koristi, izbora lokacije, projektiranja) do vođenja izgradnje, održavanja i upravljanja imovinom te procjenom utjecaja na okoliš. Sudjelovanjem u provedbi najvećih energetskih projekata u Republici Hrvatskoj te izradom niza strateških dokumenata iz područja energetike, zaštite okoliša i klimatskih promjena, Ekonerg d.o.o. aktivno sudjeluje u razvoju Republike Hrvatske.
Državna geodetska uprava
Državna geodetska uprava je državna upravna organizacija koja obavlja upravne i druge poslove koji se odnose na geodetske i katastarske poslove, a posebice na izradu, obnovu i održavanje katastra nekretnina, informatizaciju katastra i geodetsko-prostornog sustava, topografsku izmjeru i izradu državnih karata, vođenje geodetske dokumentacije, vođenje statističkih podataka katastra nekretnina i infrastrukture, geodetsko-katastarske poslove za državnu granicu na kopnu, razvitak i primjenu tehnologije geodetske izmjere u znanosti, gospodarstvu i drugim djelatnostima u kojima se primjenjuju ili ostvaruju intervencije u prostoru. Poseban dio poslova iz nadležnosti Državne geodetske uprave čini briga o upravnim, stručnim, razvojnim i koordinacijskim poslovima Nacionalne infrastrukture prostornih podataka (NIPP) te poslovi implementacije INSPIRE direktive.
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost
Projekt LIFE CROLIS, pored sredstava Europske unije, sufinancira Vlade Republike Hrvatske putem Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost osnovan je sa ciljem osiguranja dodatnih sredstava za financiranje projekata, programa i sličnih aktivnosti u području očuvanja, održivog korištenja, zaštite i unapređivanja kvalitete okoliša. Fond sa svojim sredstvima sudjeluje u financiranju nacionalnih energetskih programa imajući u vidu postizanje energetske učinkovitosti, odnosno korištenja obnovljivih izvora energije.
Pružanjem podrške održivom razvoju RH kroz ublažavanje i prilagodbu klimatskim promjenama, provedbu mjera smanjenja emisija stakleničkih plinova u djelatnostima od energetike, zbrinjavanja otpada i kružnog gospodarstva, industrije i novih tehnologija, očuvanja bioraznolikosti i održivog, učinkovitog korištenja resursa, Fond sudjeluje u strateški promišljenom razvoju RH.
Savjetodavni odbor projekta osigurava visoku stručnu razinu i kvalitetu provedbe projekta LIFE CROLIS. Uloga Savjetodavnog odbora je pružanje tehničkih savjeta i smjernica o provedbi specifičnih aktivnosti u okviru svake aktivnosti predviđenih projektom. Odbor se sastoji od stručnjaka za praćenje zemljišta te za korištenje zemljišta, prenamjenu zemljišta i šumarstvo (LULUCF) iz Austrije, Ujedinjene Kraljevine i Hrvatske.
Angažman imenovanih stručnjaka sa specifičnim iskustvima i znanjima ključan je za ispunjavanje Ugovorih obveza osiguranjem potrebne stručne razine u korištenju relevantnih podloga nacionalnog porijekla i postojećih EU proizvoda (npr. High Resolution Leyers, LUCAS), radi uspostave višenamjenskog sustava motrenja zemljišta kao osnove za planiranje razvoja temeljenog na niskim razinama ugljikova dioksida do 2030, odnosno 2050. godine u LULUCF sektoru u skladu s pokrenutim aktivnostima EU Copernicus programa i radom EAGLE Grupe.
Projekt LIFE CROLIS financiran je sredstvima programa LIFE Europske unije. Projekt sufinancira i Vlada Republike Hrvatske putem Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Projekt sufinanciraju i partnerske institucije putem svojih vlastitih sredstava.
Sufinanciranje EU: 2.588.207 EUR
Sufinanciranje Vlade Republike Hrvatske putem FZOEU: 947.946 EUR
Sufinanciranje Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja: 2.241.927 EUR
Sufinanciranje EKONERG d.o.o.: 330.518 EUR
Sufinanciranje Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju: 100.528 EUR
Sufinanciranje Državne geodetske uprave: 22.003 EUR
Sufinanciranje Hrvatskih šuma: 17.606 EUR