Održan 5. sastanak Savjetodavnog odbora LIFE CROLIS projekta
10. i 11. prosinca 2024. godine održan je 5. sastanak Savjetodavnog odbora projekta LIFE CROLIS zajedno s prvim sastankom i radionicom s dodatnim EU stručnjacima u svrhu finog podešavanja koncepta i modela CROLIS podataka iz projektne aktivnosti C1.
Peti sastanak Savjetodavnog odbora LIFE CROLIS projekta održan je 10. i 11. prosinca 2024. godine. Sastanak je okupio predstavnike projektnih partnera i članove Savjetodavnog odbora i tri dodatna EU stručnjaka iz područja praćenja zemljišta koji su tijekom dvodnevnog rada razmatrali realizirane aktivnosti na projektu te savjetima i primjerima usmjeravali provedbu preostalih projektnih aktivnosti.
Prvoga dana sastanka voditelj projekta, Domagoj Stjepan Krnjak, dao je kartki uvid u trenutno stanje na projektu. Potom su se prisutnima predstavili EU stručnjaci u području praćenja zemljišta gđa Agato Hoscilo (Poljska), Marko Kovač (Slovenija) i Stephan Arnold (Njemačka).
Gđa Delfa Radoš, EKONERG d.o.o., predstavila je rad na definiranju pokrova zemljišta u povijesnom razdoblju od 1968 godine naovamo, a prve rezultate istraživanja na testnim područjima predstavila je Sara Bačeković.
Potom je svoja iskustva dugogodišnjeg rada na Institutu za šumarstvo Slovenije predstavio g. Mrko Kovač u predavanju o faktorima koje treba predvidjeti u razvoju nacionalnog sustava za praćenje zemljišta.
Potom je gđa Marina Kukavica predstavila novi pristupi definiranju promjena u pokrovu zemljišta koje je pripremio EKONERG d.o.o.
Najzanimljivije predavanje prvog dana bilo je ono usmjereno na definiranje statistički reprezentativnog uzorka za povijesni period praćenja promjena u pokrovu zemljišta koje je održala prof.dr.sc. Vanja Wagner s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu te članice Hrvatske udruge za primijenjenu matematiku u industriji CRO-MATH-IN.
Prvi je dan sastanka završen primjerom korištenja nusproizvoda CROLIS-a za druge projekte koje su predstavile Hrvatske šume d.o.o. i g Vladimir Grgesina. Nakon svakog bloka prezentacija održane su kratke diskusije o predstavljenome.
Drugi dan sastanka započeo je kratkim izlaganje prof.dr.sc Marija Milera s Geodetskog fakulteta u Zagrebu uz mogućnosti Klasifikacije zemljišta na temelju uzorka mreže slika.
Potom je Tomislav Ciceli predstavio izrađeni nDMP u Državnoj geodetskoj upravi kao prvi proizvod LIDAR-skog snimanja Hrvatske i novi proizvod dostupan javnosti nastao na projektu LIFE CROLIS.
U nastavku drugog da dana sastanka gđa Agata Hoscilo iz Poljskog Nacionalnog centra za upravljanje emisijama, Instituta za zaštitu okoliša – NRI predstavila Praćenje zemljišta u izvješćivanju LULUCF na primjeru Poljske.
G. Gebhard Banko predstavio je izvore povijesnih podataka o uporabi zemljišta i izvora podatka o praćenju zemljišta u Austriji koji su dostupni javnosti.
Napredak i novosti u razvoju EAGLE koncepta kao potpornog mehanizma za semantičku analizu i usporedivost podataka o korištenju zemljišta i pokrovu zemljišta za nacionalno izvješćivanje predstavio je član ekspertne skupine g. Stephan Arnold iz Njemačke.
Rad Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju predstavili su g. Mladen Majcen Pregledom aktivnosti PAAFRD-a prije i nakon produženja projekta LIFE CROLIS i g. Dario Perešin koji je prezentirao rezultate pilot projekta i uvid u projektni zadatak razvoja software-a.
Trenutno stanje razvoja CROLIS proizvoda dao je Nino Malešić iz EKONERG d.o.o.
Sastanak je završen nakon iscrpne rasprave.
Podjeli ovu novost koristeći: