U provedbi projekta LIFE CROLIS održana radionica Europske agencije za okoliš

15. i 29. siječnja 2025. godine održana je radionica Europske agecije za okoliš i njezinih partnera za potrebe projetka LIFE CROLIS o korištenju CLC+.

Europska agencija za okoliš (EEA) je na zamolbu projektnog tima LIFE CROLIS projekta održala radionicu o korištenju CLC+ u dva poludenvna termina.

CLC+ je u razvoju od 2017./2018. godine i sastoji se od tri glavne komponente:

1. CLC+ BB (Backbone): komponenta osnovnog geoprostornog skupa podataka, koja proizvodi i ažurira geoprostorne podatke o zemljišnom pokrovu visoke rezolucije koji su usklađeni na cijelom europskom teritoriju (wall-to-wall) s11 klasa zemljišnog pokrova i gustoće mapiranja od 10m. CLC+ Backbone potpuno je usklađen s CLCplus Core komponentom.

2. CLC+ Core: Online baza podataka s web sučeljem za harmonizaciju ulaznih podataka (postojećih geoprostornih podataka) kroz EAGLE  matricu, te eksport u mreži od 100 m. Ova komponenta pruža alate (tj. bazu podataka, okvir s alatima, korisničko sučelje) za izradu geoprostornih proizvoda po mjeri. Smatra se višenamjenskim hibridnim skladištem podataka o pokrovu i korištenju zemljišta koje se temelji na mreži i koje postiže harmonizaciju različitih ulaznih skupova podataka iz zajedničkog ‘tematskog prijevoda’ primjenom EAGLE podatkovnog modela i matrice. Nakon što su skupovi podataka usklađeni i uneseni u bazu podataka CLCplus Core, moguće je kombiniranje s drugim podacima sustava te njihova ekstrakcija.

3. CLC+ Instances: može se smatrati „tailor-made“ (po mjeri) komponenta u mreži 100m koja koristi CLC+ Core i postojeće podatke. Jedini trenutni proizvod u ovoj komponenti je LULUCF Instances. Kao prvi redoviti rezultat, instanca CLCplus LULUCF proizvodi se godišnje, počevši od 2021., kako bi se osigurao neovisni geoprostorni proxy podaci za LULUCF kategorije korištenja zemljišta koje su prijavile države članice u sklopu svojih Nacionalnih inventara emisija stakleničkih plinova.

CLC+ će omogućiti prilagođavanje korištenja određenoj državi koja u sustav može podignuti (uploud) svoje podatke. EEA pokušava popularizirati ubacivanje u sustav i korištenje nacionalnih LPIS podataka (u Hrvatskoj je to ARKOD sustav podataka).

Za međusobno usklađivanje podataka preporuča se koristiti EAGLE klasifikacijski ključ kako bi se nomenklature međusobno uskladile. Naglašava se kako je ključna kvaliteta podataka koje države ubacuju u sustav.

EEA organizira radionice sa zainteresiranim državama kako bi popularizirala CLC+ a ujedno im radionice pomažu kod uočavanja mana s kojima se države susreću kako bi sustav dalje unapređivali.

Radionica je održana u dva dijela – 15. i 29. siječnja 2025. a prisustvovali su joj nositelj i partneri CROLIS projekta.

Podjeli ovu novost koristeći: